Last Post: Kadınlar İçin 25 Kısa Saç Kesimi / 25 Short Haircuts for Woman
Ladyfect
Duvar Kâğıdı Yapıştırılacak Zemin Nasıl Olmalıdır?

Duvar Kâğıdı Yapıştırılacak Zemin Nasıl Olmalıdır?

25.08.20

Duvar kâğıdı günümüzde sıklıkla uygulanan bir duvar dekorasyon çeşididir. Duvar kâğıdı uygulaması boyaya nazaran pratik olmasına karşın uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar dikkatli bir şekilde uygulandığında duvar kağıtları uzun ömürlü olmakta ve böylece ilk günkü yeniliğini korumaktadır.

Duvarda Eskiden Kalma Duvar Kâğıdı Bulunmamalıdır.

Duvarda önceden yapılmış bir duvar kâğıdı uzun bir süre dayanmaz ve kendini bırakır. Bunun için öncelikle duvar kâğıdı duvara hasar vermeden duvardan çıkarılmalıdır. Duvar kağıdını duvardan çıkarmak için duvar kâğıdı üzerine sıcak su dökülür ve bir süre beklenilir. Daha sonra ellerin yardımıyla duvardan sökülür.

Duvar Pürüzlü Olmamalıdır.

Duvarın pürüzlü yapıya sahip olması özellikle açık renkli duvar kağıtları olmak üzere duvarınızda kötü bir görüntü oluşturur. Bunu engellemek için duvardaki pürüzler zımpara yardımıyla giderilmelidir.

Duvardaki Çatlaklar Kapatılmalıdır.

Özellikle su sızıntılarının olduğu çatlaklar olmak üzere duvardaki çatlaklar kapatılmalıdır. Aksi takdirde bazı nedenlerden ötürü çatlaklar genişleyerek duvar kağıdınızın hasar görmesine neden olur. Çatlağın türüne bağlı olarak bu çatlaklar kapatılmalıdır. Genelde çatlaklar alçı ile doldurulur.

Duvar; Nem, Rutubet, Kir, Pas ve Yağdan Arındırılmalı ve Kuru Olmalıdır.

Bu ilk ve en önemli kuraldır. Bu yüzden duvar olabildiğince iyi temizlenmelidir. Daha sonra da temiz bir bez yardımıyla kurutulmalıdır. Aksi takdirde duvar kâğıdı temiz olmayan ıslak yüzeye yapıştırılmaya çalışılırsa etkisini kaybederek kısa ömürlü olur.

Astar Boya Aşaması Yapılmalıdır.

Duvardaki tüm sorunlar giderildikten sonra duvara astar boya uygulaması yapılır ve kuruması için beklenilir. Daha sonra duvar kağıtları yapıştırılır. Duvar kağıtlarının en iyi şekilde duvara tutunabilmesi için hem uygulama sırasında hem de uygulama sonrası en az 36 saatlik süre zarfında pencere ve kapılar kapalı tutulmalıdır. Aksi takdirde duvar kâğıdı hava koşulları nedeniyle hasar görür ve duvara tutunamaz.

Duvar Kağıdının Uygulanacağı Zemin Cinsine Göre Uygulama Yapın.

Duvar kâğıdı uygulanacak zemin alçıpan ise derzlerin düzgün olmasına dikkat edilmelidir. Zemin yüzey çimento ya da alçı sıva ise bu zeminin üzerine saten alçı macunu çekilmeli ve daha sonra zımparalanarak yüzey pürüzlerden arındırılmalıdır. Daha sonra bu zeminin toz tutmasını önlemek için zemine tek kat primer astar uygulaması yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir